Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
    Strona główna
Domki:
    rodzinne z poddaszem
    rodzinne parterowe
    letniskowe 3-osobowe
    letniskowe 4-osobowe
Pokoje
    2, 4-osobowe
 
 
 
Położenie i atrakcje turystyczne Rowów Oferta wypoczynku nasze domki Cennik Plan ośrodka Regulamin Rezerwacja Standardy ochrony małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich
w Ośrodku wypoczynkowym „Za wydmą’ w Rowach

zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich oraz obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 21.03.2024 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich Dz. U. 2024 poz. 560 Na każdym etapie stosowania procedur wynikających ze Standardów należy pamiętać, że mogą one stanowić niedogodność dla Gości ośrodka wypoczynkowego, w związku z czym należy wykazywać zrozumienie dla reakcji Gości na powyższe i tłumaczyć im konieczność, tak faktyczną jak i prawną, przeprowadzania przedmiotowych procedur. Reakcja Gościa nie może jednak stanowić powodu do odstąpienia od procedur.

I. Zasady ogólne.
  1. Mając na uwadze konieczność zapewnienia osobom małoletnim należytej ochrony w trakcie ich pobytu w Ośrodku wypoczynkowym „Za Wydmą” w Rowach, wprowadzone zostają niniejsze „Standardy ochrony małoletnich”, zwane dalej Standardami.
  2. Ilekroć w Standardach jest mowa o:
    1. Ośrodku wypoczynkowym – rozumie się Ośrodek wypoczynkowy „Za Wydmą” w Rowach,
    2. Członkowi Zarządu – rozumie się przez to osobę Członka zarządu spółki PBO Budownictwo Hydrotechniczne i Ogólne Sp. z o.o., będącej administratorem obiektu ,
    3. pracowniku ośrodka wypoczynkowego – rozumie się przez to osobę zatrudnioną w ośrodku wypoczynkowym, niezależnie od rodzaju umowy na podstawie, której wykonywana jest przez nią praca,
    4. małoletnim – rozumie się przez to osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.
  3. Wszelkie procedury przewidziane Standardami należy stosować w sposób racjonalny, z uwzględnieniem wszystkich zaistniałych okoliczności.
  4. Pracownicy ośrodka wypoczynkowego powinni w kontaktach z małoletnimi uwzględniać poziom ich rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, a w przypadkach, gdy małoletni jest osobą niepełnosprawną lub osobą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wziąć tę okoliczność pod uwagę.
II. Zasady i procedury identyfikacji małoletniego przebywającego w ośrodku wypoczynkowym „Za Wydmą” w Rowach i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa.
  1. Identyfikacji małoletniego i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w ośrodku wypoczynkowym, dokonują pracownicy Działu Recepcji.
  2. Identyfikacja taka następuje na podstawie wypełnienia oświadczenia określającego relacje łączące ją z małoletnim, oraz okazaniem dokumentu potwierdzającego dane małoletniego.
  3. W przypadku odmowy wypełnienia oświadczenia, o którym mowa w pkt II ust. 2 powyżej ośrodek wypoczynkowy ma prawo odmówić zameldowania.
  4. Jeśli w trakcie przeprowadzania procedury opisanej w pkt II ust. 1 pracownik Działu Recepcji nabierze jakichkolwiek wątpliwości co do relacji łączącej małoletniego i osobą dorosłą, z którą przebywa on w ośrodku wypoczynkowym, wówczas należy o tym dyskretnie powiadomić Członka Zarządu lub bezpośredniego Przełożonego. Małoletni, jak i osoba dorosła powinni w tym czasie pozostawać pod obserwacją pracowników ośrodka wypoczynkowego.
III. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między pracownikami ośrodka wypoczynkowego a małoletnim, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
  1. Jakiekolwiek kontakty pomiędzy pracownikiem ośrodka wypoczynkowego a małoletnim, przebywającym w ośrodku wypoczynkowym, nie powinny wykraczać poza interakcje uzasadnione obowiązkami służbowymi pracownika ośrodka wypoczynkowego.
  2. Niedopuszczalne jest stosowanie, przez pracowników ośrodka wypoczynkowego, wobec dziecka przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, cyberprzemocy, zaniedbania w jakiejkolwiek formie.
  3. Rekomendowane jest unikanie pozostawania sam na sam z małoletnim w przestrzeniach prywatnych np. pokój, domek.
IV. Zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie ośrodka wypoczynkowego jest zagrożone.
  1. W przypadku zaistnienia uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie ośrodka wypoczynkowego jest zagrożone, każdy pracownik ośrodka wypoczynkowego jest zobowiązany, do reakcji na powyższe i do podjęcia stosownych działań.
  2. Uzasadnione podejrzenie skrzywdzenia małoletniego występuje w szczególności wtedy, gdy pracownik ośrodka wypoczynkowego zaobserwował okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie małoletniego, lub małoletni nosi ślady mogące świadczyć o krzywdzeniu, a także gdy małoletni sam poinformował o krzywdzeniu.
  3. Działania, o których mowa w ust. 1, powinny polegać na natychmiastowym powiadomieniu o zaistniałej sytuacji Członka Zarządu, a jeśli to nie będzie możliwe lub mogłoby spowodować zbędne opóźnienie, na powiadomieniu bezpośredniego Przełożonego/ osobę decyzyjną lub policji.
  4. Pracownik może podjąć również bezpośrednie działania mające na celu zastopowanie krzywdzenia, uwzględniając, jednakże, by taka próba nie zagrażała bezpieczeństwu jego samego, małoletniego, ani też osób postronnych. 
  5. Działania pracownika ośrodka wypoczynkowego powinny pozostawać w granicach prawa, w szczególności stosować się do zasad regulujących kwestię obrony koniecznej lub tzw. zatrzymania obywatelskiego.
V. Postanowienia końcowe.
  1. Standardy wchodzą w życie z dniem 15 sierpnia 2024 roku.